Claymont District Tournamet
Claymont High School
2/24/12-2/25/12
Results: 145


Championship - 1st round
Winner School How Opponent School Result
Sawyer Leppla Cambridge Fall Okey Howard, (10) Buckeye Local
Tyler Schenz Big Walnut Dec Jordan Shimbrei, (12) Walnut Ridge 7-5
Owen Shoemaker London Dec Jalen Bonner, (11) Brookhaven 6-2
Shawn McGhee Steubenville T-Fall John Gray, (10) Claymont 19-3
Dain Steffeny Granville M-Dec Joel Waits, (12) Centennial 11-0
Seth Brock Tri-Valley Fall Logan Krell, (12) Carrollton
Nick Weininger Dover Fall Willis Long, (12) Edison
Matt Straight Whitehall-Yearling Dec Kevin Stephens, (12) River Valley 6-2
Championship - Quarterfinals
Winner School How Opponent School Result
Sawyer Leppla Cambridge Dec Tyler Schenz, (12) Big Walnut 8-7
Shawn McGhee Steubenville Fall Owen Shoemaker, (10) London
Dain Steffeny Granville Dec Seth Brock, (11) Tri-Valley 5-3
Nick Weininger Dover Dec Matt Straight, (12) Whitehall-Yearling 10-9
Consolation - 1st round
Winner School How Opponent School Result
Jordan Shimbrei Walnut Ridge Fall Okey Howard, (10) Buckeye Local
John Gray Claymont Dec Jalen Bonner, (11) Brookhaven 7-4
Joel Waits Centennial Dec Logan Krell, (12) Carrollton 4-1
Kevin Stephens River Valley Fall Willis Long, (12) Edison
Consolation - 2nd round
Winner School How Opponent School Result
Jordan Shimbrei Walnut Ridge Dec Matt Straight, (12) Whitehall-Yearling 5-2
Seth Brock Tri-Valley M-Dec John Gray, (10) Claymont 13-2
Joel Waits Centennial Dec Owen Shoemaker, (10) London 4-1
Tyler Schenz Big Walnut M-Dec Kevin Stephens, (12) River Valley 13-3
Championship - Semifinals
Winner School How Opponent School Result
Shawn McGhee Steubenville T-Fall Sawyer Leppla, (11) Cambridge 21-5
Nick Weininger Dover Dec Dain Steffeny, (10) Granville 6-2
Consolation - 3rd round
Winner School How Opponent School Result
Seth Brock Tri-Valley Dec Jordan Shimbrei, (12) Walnut Ridge 6-1
Tyler Schenz Big Walnut Dec Joel Waits, (12) Centennial 11-10
Consolation - Semifinals
Winner School How Opponent School Result
Sawyer Leppla Cambridge M-Dec Seth Brock, (11) Tri-Valley 12-4
Dain Steffeny Granville Dec Tyler Schenz, (12) Big Walnut 4-2
Finals
Winner School How Opponent School Result
Tyler Schenz Big Walnut Dec Seth Brock, (11) Tri-Valley 4-2
Sawyer Leppla Cambridge M-Dec Dain Steffeny, (10) Granville 9-0
Shawn McGhee Steubenville M-Dec Nick Weininger, (11) Dover 12-2